top of page

Vježbe opisane u nastavku mogu se provoditi na otvorenom ili u učionici što je praktično jer njihova provedba ne ovisi o vremenskim prilikama. Veličina grupe koja sudjeluje ne utječe na kvalitetu provedbe.

  • Razredna gusjenica - svi učenici stanu u zbijeni krug tako da se dodiruju ramenima. Radi učinkovitije izvedbe, preporuka je da ne budu prevelika odstupanja u visini između susjednih osoba. Svi se okreću u desnu ili lijevu stranu (svejedno je) tako da i dalje stoje u krugu. Stavljaju ruke na ramena osobe ispred sebe i svi naprave još jedan dodatni korak bočno, prema sredini kruga, kako bi razmak između susjednih učenika bio čim manji. Na znak voditelja, učenici trebaju koordinirano sjesti na koljena osobe iza sebe pazeći da nitko ne padne. U slučaju pada, krenuti ispočetka. Nakon što svi uspješno sjednu, potrebno se jednako tako na znak voditelja podići u početni položaj.

  • Šutljivo sortiranje - zadatak učenika je oformiti vrstu u kojoj će se bez ikakve verbalne komunikacije posložiti po datumu rođenja od 1.1. do 31.12. Godina nije važna već redoslijed rođendana tijekom jedne godine. Ako se ova vježba provodi među učenicima različitih razreda koji se ne poznaju, vrsta se može oformiti i abecedno prema imenu. Tijekom pokušaja uspješnog oblikovanja vrste, učenici se trebaju služiti neverbalnim gestama, pokazujući prstima i gestikulirajući.

  • Odmotaj se - učenici stanu u zbijeni krug i trebaju se međusobno primiti za ruke. Prilikom primanja, ruke se trebaju ispreplesti, da učenici ne pruže ruku osobe neposredno pokraj sebe. Cijela vježba se sastoji od dva zadatka: prvi je ustanoviti je li prilikom ispreplitanja stvoren jedan povezani krug u kojem su svi učenici, a drugi je rasplitanje bez puštanja ruku.
    1. Provjera jesu li svi u jedinstvenom krugu - jedan učenik koji je odabran kao prvi treba svojom desnom rukom pritisnuti ruku koju drži. Osoba koja osjeti stisak na glas kaže "ja" ili nešto slično i svojom drugom rukom stisne drugu osobu s kojom se primila koja ponavlja iste korake. Ako se stisak vrati na lijevu ruku prve osobe, stvoren je jedan povezani krug. Ako se ustanovi da su učenici stvorili dva ili više krugova, voditelj odabire dvije susjedne osobe iz prvog kruga i dvije iz drugog, rastavlja ih i oni si pružaju ruke ​tako da spoje krugove. Zatim se ponavlja postupak slanja stiska.
    2. Nakon što je ustanovljeno da postoji samo jedan krug, učenici se trebaju raspetljati tako da se cijelo vrijeme drže za ruke i da završe u raširenom krugu u kojem svaka osoba za ruku drži osobe koje stoje pokraj nje. Važno je znati da ukoliko je stvoren jedan krug na početku, rješenje mora postojati i raspetljavanje je moguće iako se to ponekad tako uopće ne čini.

  • "Nemogući" položaj - četiri stolca postave se okrenuta jedan prema drugom u obliku kvadrata. Na svaki stolac bočno sjedne po jedna osoba tako da im je svima naslon slijeva (ili zdesna - važno je da svi budu u istom smjeru), a iza leđa su im koljena druge osobe. Svi legnu leđima na koljena iza sebe i smjeste se da im bude koliko je to moguće ugodno. Kad se svi osjećaju dovoljno stabilno, stolci ispod njih se jedan po jedan uklone. Ako su svi zauzeli ispravan položaj, trebali bi se osjećati stabilno, oslanjajući se nogama o pod i leđima o tuđa koljena (slike u nastavku).

bottom of page