U četvrtak 15. i petak 16. lipnja 2023. godine u sklopu Terezijane, kulturne, zabavne i turističke manifestacije u gradu Bjelovaru, organiziran je događaj otvoren za javnost pod nazivom „Bjelovarska šetnja“. U organizaciji sudjelovali su profesorica Mihaela Kelava, profesorica Manuela Šimek Martinić, profesorica Mirta Đurašević, profesorica Ines Kladušić te učenici Gimnazije Bjelovar. Cilj događaja bio je ukazati na pravilnu uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije kao preduvjeta za djelotvorno sudjelovanje i odlučivanje u digitalnome dobu te jačanje znanja, vještina i stavova djece i mladih kako bi bili spremni za učenje, rad i život u suvremenome okružju čiji je tehnologija sastavni dio.
Građani su na početku dobili karte na papiru na kojima su bili označeni punktovi koje trebaju posjetiti. Za provedbu aktivnosti bilo je potrebno imati pametni telefon i instalirati aplikaciju Equinox XR. Equinox XR platforma je za objavljivanje interaktivnih i dinamičnih sadržaja proširene stvarnosti. Na 10 različitih punktova u gradu postavljeni su virtualni likovi sa zadatcima iz raznih područja. Rješenja zadataka građani su upisivali u aplikaciju Lockee, a sa svakim točno riješenim zadatkom osvojili su virtualne kvargle – dimljeni svježi sir sa začinima, lokalni zaštićeni proizvod. Tako su, primjerice, građani trebali znati prepoznati glazbu Ode radosti, razlog prvog susreta Stjepana Radića s Bjelovarom, prepoznati ulogu jednog od četiri sveca koji čuvaju Glazbeni paviljon, koji je najveći organ u ljudskom tijelu te prepoznati dvojicu istaknutih političara i književnika 19. stoljeća. Svi oni koji su uspješno skupili sve predviđene virtualne kvargle, dobili su simboličnu nagradu. S bilo kakvom poteškoćom vezanom za aplikaciju ili zadatke, građani su se mogli obratiti učenicima. Međugeneracijskom suradnjom s građanima, volontiranjem te vršnjačkom pomoći, kod učenika se potiče međusobno razumijevanje, razvijaju se socijalne vještine i međukulturne kompetencije te se potiče preuzimanje odgovornosti za vlastito ponašanje i uspjeh.
Učenici, kao mentori i voditelji aktivnosti, dobili su priliku izraziti svoju kreativnost i inovativnost predstavljanjem svojih ideja i stvaranjem novih sadržaja te iskazati svoju originalnost kombiniranjem i preuređivanjem postojećih znanja i sadržaja. Pokazali su građanima kako odgovorno, moralno i sigurno rabiti i primijeniti informacijsku i komunikacijsku tehnologiju. Ova aktivnost pokazala je kako, služeći se informacijskom i komunikacijskom tehnologijom, nastavnici mogu kreativno i inovativno dopuniti tradicionalne nastavne metode, sredstva i pomagala, dinamičnije ostvariti, pratiti i vrednovati proces poučavanja te individualizirati pristup svakomu učeniku.
Ova aktivnost nastavak je Božićne šetnje uz nadopunu i malu modifikaciju prethodne igre. Izrađeni virtualni likovi ostaju trajno na lokacijama u gradu kao dio turističke ponude grada.
Napisala: Ines Kladušić, prof.
Comments