Ishodi:
jačanje samopouzdanja i ustrajnosti
razvijanje osjećaja pripadnosti grupi i uvažavanja tuđeg mišljenja
jačanje vještina nenasilne komunikacije
razvoj koordinacije
razvoj vještina rješavanja problema
Prije svake vježbe voditelj daje uputu kako provesti vježbu. Nakon svake vježbe voditelj treba pokrenuti diskusiju što može povećati učinkovitost i kako popraviti izvedbu. Ovo je vrlo važan dio vježbi jer je to temelj iskustvenog učenja, opažanja i rješavanja problema. Sudionici sami moraju doći do zaključaka, bez sugestivnih pitanja voditelja. Vježbe treba ponavljati sve dok ne budu uspješno izvedene.
Vježbe s užetom za veće grupe - Sudionici stoje u krugu držeći uže. Broj osoba u krugu ovisi o duljini dostupnog užeta, otprilike jedna osoba na 50-70 cm užeta.
sve osobe se trebaju u isto vrijeme spustiti u čučanj držeći uže napetim, te se ponovno vratiti u početni položaj - potrebno je koordinirati čučanj jer u suprotnom postoji mogućnost da netko (ili svi) padne.
uže postaviti iza leđa i napeti ga s donjim dijelom leđa - sve osobe se moraju koordinirano nasloniti na uže. Ponoviti gore opisanu vježbu, spustiti se u čučanj i ponovno podići održavajući uže napetim.
sudionici primaju uže i drže ga napetim. Voditelj izdaje naredbe - lijevo, desno, gore, dolje - a sudionici moraju pomicati uže u smjeru kako je rečeno.
sudionici drže napeto uže. Na znak voditelja, bacaju uže u zrak, pljesnu rukama dok je uže u zraku i trebaju ga uloviti pri padu. Ponoviti vježbu pokušavajući koordinirati pljesak (da bude što je moguće više u isto vrijeme), a zatim s povećanjem broja pljeskova.
sudionici staju unutar užeta i drže ga napetim iza gležnjeva. Bez pomoći ruku, svi moraju uz pomoć pokreta tijela, "migoljenja", podići uže do razine vrata.
sudionici drže napeto uže. Uz pomoć voditelja koji stoji u sredini, jedna osoba treba po užetu prehodati cijeli krug. Za ovu vježbu je izuzetno važno provesti raspravu kako olakšati izvedbu i osobi koja hoda i osobama koje drže uže (vježba vidljiva na slikama).
Comments