top of page

Surađuj, volontiraj, aktiviraj se i mentoriraj!

Writer's pictureMihaela Kelava

Vježbe s užetom za manje grupe

Updated: Aug 20, 2023

Ishodi:

  • jačanje samopouzdanja i ustrajnosti

  • razvijanje osjećaja pripadnosti grupi i uvažavanja tuđeg mišljenja

  • jačanje vještina nenasilne komunikacije

  • razvoj koordinacije

  • razvoj vještina organizacije i rješavanja problema

Prije svake vježbe voditelj daje uputu kako provesti vježbu i pita koliko smatraju da će im biti potrebno vremena da uspješno odrade vježbu. Nakon svake vježbe voditelj treba pokrenuti diskusiju što može povećati učinkovitost, kako popraviti izvedbu i koliko je vremena utrošeno. Ovo je vrlo važan dio vježbi jer je to temelj iskustvenog učenja, opažanja i rješavanja problema. Sudionici sami moraju doći do zaključaka, bez sugestivnih pitanja voditelja. Vježbe treba ponavljati sve dok ne budu uspješno izvedene uz pitanje o trajanju vježbe pri svakom izvođenju.



Vježbe s užetom za manje grupe - uže treba biti barem 10-15 m duljine za grupu veličine do maksimalno 10 ljudi

  • Paukova mreža - između dva stabla povezati uže i konope tako da čine otvore različitih veličina (kao na slikama gore). Idealno bi bilo da je prolaza onoliko koliko ima i osoba u grupi, nikako ih ne bi trebalo biti puno više. Prolazom se može smatrati i prostor ispod i iznad glavne užadi. Svi članovi grupe trebaju proći s jedne strane mreže na drugu uz uvjet da kroz niti jedan prolaz ne smiju proći dvije osobe i prolazak kroz otvor se mora odviti bez ikakvog dodirivanja užadi i konopa. Ukoliko bilo koji član pri prolazu dodirne uže, svi moraju ponovo prolaziti.

  • Skok, preskok - jedan kraj užeta priveže se za stablo dok drugi kraj drži voditelj. Moguće je i da dvije osobe drže uže ako stablo nije dostupno. Uže se vrti (kao za preskakanje užeta), a sudionici trebaju prijeći s jedne strane užeta na drugu, prolazeći ispod njega ili preskačući ga. Nakon što svatko pojedinačno prođe, nastavljaju tako da prelaze u paru. Kada svi parovi uspiju, prelazi cijela grupa u isto vrijeme. Vježba se može modificirati i na način da nekoliko (ili svi) polaznika prelaze jedan za drugim bez razmaka (u svakom okretu užeta prijeđe jedna osoba). Pri ovoj vježbi voditelj treba biti oprezan pri vrtnji i zaustaviti okretanje užeta na vrijeme ako uoči da bi netko mogao zadobiti udarac.


  • Suradnički kvadrat - sudionici dobivaju poveze na oči i uže na zemlji između njih. Zadatak je napeti uže u obliku kvadrata. Nije određen način kako to postići, važna je suradnja pomoću osjetila koja su dostupna i međusobne usmene koordinacije.


  • Tarzan - privezati deblje uže na čvrstu granu stabla ili neki drugi horizontalni nosač i uvjeriti se da će izdržati teret ljuljanja osobe. Svi članovi grupe trebaju se prebaciti na označeni prostor. Označeni prostor mogu biti gume ili može biti konopom ili tkaninom označeno područje. Područje mora biti toliko malo da u njega stanu svi članovi grupe samo ako jedni drugima pomažu pridržavajući jedni druge. Ukoliko neki član "ispadne" iz područja, vježba se ponavlja od početka.



8 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page