top of page

Surađuj, volontiraj, aktiviraj se i mentoriraj!

Writer's pictureMihaela Kelava

Vježbe suradnje i koncentracije

Updated: Aug 20, 2023

Ishodi:

  • jačanje samopouzdanja i ustrajnosti

  • razvijanje osjećaja pripadnosti grupi i uvažavanja tuđeg mišljenja

  • jačanje vještina nenasilne komunikacije

  • razvoj koordinacije

  • razvoj vještina organizacije i rješavanja problema

Prije svake vježbe voditelj daje uputu kako provesti vježbu i pita sudionike koliko smatraju da će im biti potrebno vremena da uspješno odrade vježbu. Nakon svake vježbe voditelj treba pokrenuti diskusiju što može povećati učinkovitost, kako popraviti izvedbu i koliko je vremena utrošeno. Ovo je vrlo važan dio vježbi jer je to temelj iskustvenog učenja, opažanja i rješavanja problema. Sudionici sami moraju doći do zaključaka, bez sugestivnih pitanja voditelja. Vježbe treba ponavljati sve dok ne budu uspješno izvedene uz pitanje o trajanju vježbe pri svakom izvođenju.


Vježbe suradnje

  • Svaka ptica svome jatu - sudionici stoje u krugu. Ovisno o veličini grupe, odabiru dvije ili tri životinje i ustanovljuju kako se odabrane životinje glasaju. Voditelj dijeli sudionike u grupe na način da svaki sudionik redom dobije broj 1, 2, 1, 2, 1, 2... ili 1, 2, 3, 1, 2, 3... (ovisno koliko životinja je odabrano). Svi sudionici trebaju zažmiriti i tako ostati do kraja vježbe. Iz početnog kruga, trebaju oformiti dvije ili tri grupe, prema dodijeljenoj životinji. Svaki sudionik treba pronaći svoje "stado"/"jato" koristeći se samo glasanjem dodijeljene životinje i prateći glasanje ostalih "životinja".

  • vježba povjerenja i vodstva - svi sudionici se dijele u parove (ako je neparan broj sudionika, može biti jedna trojka): jedna osoba je vodič, druga dobiva povez na oči (u slučaju trojke, dvije osobe dobivaju povez, a vodič vodi obje). Zadatak vodiča je da bez dodira, samo usmenim uputama, provedene osobu s povezom po određenoj stazi. Voditelj aktivnosti određuje stazu kojom sudionici hodaju tako što hoda prvi, a parovi ga jedan po jedan slijede. Vježba je zanimljivija i izazovnija ako staza sadrži različite podloge (beton, trava...) i sadrži različite prepreke poput prelaska preko klupe, prolaska kroz grm ili provlačenja ispod neke niže grane. Po završetku aktivnosti, osobe s povezom upitati koliko su svjesne puta kojim su prolazile tj. mogu li detektirati koji je bio njihov put kretanja.

  • Putujuće uže - sudionici stoje u krugu držeći se za ruke. Voditelj na jednom ili dva mjesta u krugu postavlja na oko ruku sudionika konop/gurtnu dovoljne veličine da se kroz nju osoba može provući. Cilj je da konop "proputuje" cijeli krug i vrati se na početno mjesto bez da sudionici puste ruke. Konop se ne smije dodirivati prstima, tj. ne smije se prstima pomagati pri njegovom prebacivanju.

  • Pod je lava - za ovu vježbu potrebno je nekoliko pločica/daščica koje će služiti kao "kamenje" preko kojeg se prelazi preko lave. Odredi se startna i ciljna linija koje ovise o broju sudionika - veći broj, dulji put za proći i veći broj pločica. Prva osoba postavlja pločice na pod ispred sebe procjenjujući koliki je dovoljan razmak kako bi svim članovima grupe bio moguć prelazak (moguća je i opcija da voditelj postavi pločice prije početka vježbe). Jednom kada jedna osoba stane na pločicu, ta pločica ne smije ostati bez pritiska noge do posljednje osobe. Ako pločica na kojoj je netko stajao ostane slobodna, ona "propada" i odstranjuje ju se s poda. Dakle, da bi "kamen" ostao dostupan svima nakon prolaska pojedine osobe, prije nego što prva osoba makne nogu, iduća ju mora staviti na istu pločicu (vidi sliku u galeriji). Jedno od pravila vježbe može biti da se sudionici drže za ruke ali moguće je vježbu provesti i bez držanja ruku. U slučaju gubitka ravnoteže, vježba kreće ispočetka.

  • Pod je lava v2.0 - dopunjena inačica prethodne vježbe: pločice su unaprijed postavljene na podu. Grupa se dijeli u dvije manje grupe od kojih svaka staje s jedne strane puta. Na sredini se nalazi "blago" (može biti češer, loptica, bilo koji manji predmet). Grupe s obiju strana kreću prema sredini poštujući opisana pravila i držeći se za ruke. Kad dođu do sredine, predvodnici obiju grupa istovremeno uzimaju "blago" i odlučuju u kojem smjeru će nastaviti kretanje (jedna ekipa će se vraćati, druga će nastaviti put). Pločice koja ostane bez pritiska se uklanja, a ako se puste ruke ili netko izgubi ravnotežu, vježba se ponavlja ispočetka.


24 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page